Bielenie zubov škodlivé?

Bielenie zubov škodlivé?

Veľa ľudí si myslí, že bielenie je pre zuby škodlivé. Koncentrácia účinnej látky použité pri domácom bielení je nižšia ako u iných metód, a tým je tento postup výrazne šetrnejší voči zubnej sklovine. Pred začatím celého procesu bielenia je však doporučované navštíviť ordináciu stomatológa a dentálnej hygieničky pre stanovenie presného postupu.

Pred štyridsiatimi rokmi bola objavená nová metóda bielenie zubov s účinnou látkou zvanou karbamid peroxid. Látka prestupuje do štruktúry zuba a odfarbuje pigmenty v nej usadené. Zubná sklovina zostáva nepoškodená. Koncentrácia látky karbamid peroxid sa líši podľa spôsobu použitia. V prípade domáceho bielenia sa používa koncentrácia 10%, táto koncentrácia však rastie v prípade ordinačného bielenie, kde je potrebné dosiahnuť výsledky v čo najkratšom čase. V stomatologických ordináciách sa bežne používa na bielenie zubov karbamid peroxid v koncentrátoch 16, 22 až 35%.

Pre domáce použitie – bielenie sú určené voľne predajné prípravky – bieliace zubné pasty bez obsahu karbamid peroxidu (podľa typu 4-7 eur), pasty s obsahom karbamid peroxidu (podľa typu 8 – 20 Eur), ďalej jednorazové bieliace prúžky (cena 40 – 55 Eur) či napríklad bieliaci tyčinky / pera (cena 25 – 40 Eur). Tieto prípravky sa skôr odporúčajú na udržanie belosti zubov po, alebo po ordinačnom bielení. Z profesionálnych a tým pádom efektívnejších spôsobov bielenie existujú v zásade 2 druhy bielenie. Bieliace sety s gumovým aplikátorom pre domáce použitie (karbamid peroxid 10% -15%) – Domáce bielenie predstavuje najjednoduchšiu možnú metódu bielenia zubov. Bieliace sety sú voľne predajné a možno ich zakúpiť v každej lekárni či drogérii. Balenie obsahuje bieliaci gél a univerzálne gumené aplikátory. Môžete si však nechať zhotoviť aplikátory na mieru – priamo u Vášho stomatológa, ktorý sníme odtlačok chrupu a potom vyrobí pryžový aplikátor v ordinácii. Zákazník tak dostane hotový aplikátor pasujúci priamo na jeho čeľusť a bieliaci gél v striekačke. Cena za aplikátor na jednu čeľusť sa pohybuje okolo 50 Eur. Cena za jednu striekačku bieliaceho gélu je okolo 14 Sk. Navyše gumové aplikátory je možné uschovať na neskoršie použitie a neskôr dokúpiť len bieliaci gél a proces kedykoľvek zopakovať. Bieliaci gél sa nanesie do aplikátora, ktorý sa nasadí sa na zuby. Tieto gély odfarbujú pigmenty usadené v zube, nepôsobí mechanicky na zubnú sklovinu, ale komplexne na celý zub. Po nasadení na zuby gél obklopí rovnomerne celý chrup a nechá sa pôsobiť cca. 30 minút. Tento postup sa opakuje 2x denne. Prvé viditeľné výsledky sa dostavia už za niekoľko dní. Potom sa pokračuje v bielení ďalej, keď maximálna výsledky sú viditeľné za cca 2-3 týždne v závislosti na spôsobe a frekvencii bielenia. Táto metóda umožňuje pacientovi dosiahnutie kvalitných výsledkov ako v prípade ordinačného bielenie, s možnosťou vlastného dohľadu nad požadovanou belosťou zubov.

Ordinačné bielenie – Niektoré ordinácie ponúkajú rýchlejšie spôsoby bielenia, v ktorých sa nanesie koncentrovaný peroxid (až 35%) na zub a potom je aktivovaný pomocou plazma lampy alebo pomocou laseru. Je tu snaha zrýchliť bieliaci proces, avšak je nutné zotrvať pomerne dlho v ordinácii zubného lekára a z tohto dôvodu sa jedná o pomerne drahý spôsob bielenia (cca 400 – 700 Eur).

„Akékoľvek bielenie je vhodné pre zdravé zuby, ktoré nemajú neliečenej zubné kazy, korunky, fazety a pod,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *