Nie je snáď nikto, kto by sa nestretol s touto nepríjemnosťou, ktorá dokáže niekedy pekne otráviť život. Drobné vriedky, ktoré sa vytvoria na ústnej sliznici bolia, režú a pália. Afty môžu vznikať v dôsledku stresu a následnej imunitnej reakcie organizmu na baktérie.
Príčina ich vzniku však môže byť celý rad, či už ide o zle sediacu zubnú protézu, odlomený zub či ostrú plombu alebo používanie nevhodného zubnej kefky a častá konzumácia dráždivej stravy. Do tejto skupiny patria napr. korenené pokrmy, papriky, paradajky a citrusy. Afty sa často vyskytujú aj u malých detí. Sú prejavom tzv. primoinfekcie, kde predstavujú reakciu na prvé stretnutie organizmu s vírusom.
Veľkosť i množstvo áft sa líši prípad od prípadu. Môžu sa vyskytovať osamotene, ale aj vo veľkom množstve. Aj ich veľkosť môže byť rôzna – od nepatrnej až po pomerne veľkú / cca 1 centimeter štvorcový/. Na sliznici môžu pretrvať jeden až tri týždne. Môžu sa objaviť na rôznych miestach ústnej dutiny, ako je jazyk, poschodie, ďasná, sliznice pier či tvárí. Samy o sebe nepredstavujú vážne nebezpečenstvo, ale veľmi nepríjemne ovplyvňujú každodenný život, pretože výrazne bolia. Môžu nepríjemne obmedzovať jedlo a pitie, ale aj vadiť pri bozkávaní.
Existuje rad domácich metód, ktorými môžete vysiatí áft zabrániť alebo urýchliť ich hojenie. Pripravili sme desať užitočných tipov, ktoré vám pomôžu s prevenciou aj v boji proti bolestivým vredom. V prípade, že je bolesť tak silná, že znemožňuje piť, ak sa objaví viac ako štyri vriedky naraz alebo pretrvajú dlhšie ako 14 dní, je na čase vyhľadať s nimi lekára. Rovnako postupujte aj v prípade, že afty sprevádza horúčka alebo sa opakujú častejšie ako raz za tri mesiace.
Tu je desať tipov pre prevenciu a hojenie áft
1) Dodržujte ústnu hygienu, čistite si zuby bez výnimky dvakrát denne.
2) Používajte mäkkú zubnú kefku a doplňte ho ústnou vodou a zubnou niťou.
3) Nehryzte sa do vnútornej strany líca, je to nepríjemný a nezdravý zlozvyk.
4) Ak trpíte na afty, obmedzte korenené jedlá, kávu, žuvačky a citrusy, teda potraviny, ktoré dráždia sliznicu.
5) Zvýšte príjem vitamínu B a C. Vitamín C zvyšuje imunitu a napomáha hojeniu slizníc, nedostatok vitamínu B býva častou príčinou zvýšenej tvorby áft.
6) Echinacea purpurová (Echinacea) stimuluje tvorbu obranných buniek tela, ktoré potom lepšie odoláva nielen aftám, ale aj nachladnutiu a rôznym choroboplodným zárodkom.
7) Vzniknuté afty potierajte výťažkom z čajovníka austrálskeho, grapefruitových jadierok alebo goldensealu.
8) Z babičkinho receptáre pochádza rada, podľa ktorej častá a pravidelná konzumácia cibule pôsobí preventívne proti vzniku áft vďaka obsahu sírnych zlúčenín, ktoré pôsobí antisepticky.
9) Navštívte zubára, ktorý skontroluje, či niekde sliznicu nedráždi odlomený zub, zubná výplň alebo zubná protéza.
10) Afty môžu byť tiež prejavom celkovo nezdravého životného štýlu. Ak vám chýba pestrá strava, nedostatok pohybu a duševná hygiena, nepomôže vám žiadna tabletka z lekárne.
Boj proti aftám
Ústna voda Aftosine
Aftosine je ústna voda určená pre hygienu ústnej dutiny. Obsahuje kombináciu výluhov ženšenu, ľubovníka bodkovaného a KRAMERIA trojmužné v 40% etanolu obohatené silicou z mäty piepornej. Aftosine má dezinfekčné a osviežujúce účinky.
Greptosept – ústny sprej
Ústny sprej GrepoSept obsahuje antiseptické, antibakteriálne, dezinfekčné a fungicídne látky. Jeho základom je výťažok z grapefruitových jadierok, ktorý je najsilnejším doposiaľ objaveným prírodným antiseptikom a má preukázateľne široké spektrum účinnosti. Tento extrakt je vynikajúcim doplnkom pri prevencii proti tvorbe áft a revitalizáciu dutiny ústnej.
B – Complex Star
B – Complex Star je komplexný doplnok stravy obsahujúci všetky vitamíny radu B. Pomáha udržiavať ústnu dutinu zdravú a popri tom tiež optimalizuje činnosť srdca a ciev, zvyšuje obranyschopnosť organizmu, pozitívne pôsobí pri problémoch s kožnými ochoreniami, zlepšuje pamäť a koncentráciu, znižuje riziko vzniku vývojových porúch u plodu, udržuje zdravý stav pleti, nechtov a vlasov a priaznivo ovplyvňuje priebeh redukčných diét.,